Materace. Jaki dobrać?
Materace. Jaki dobrać?

Materace. Jaki wybrać do łóżka metalowego?

Czasem zapominamy jak ważne jest wygodne miejsce do spania oraz zdrowy sen. Szeroko rozumiana higiena snu to nie tylko odpowiednia ilość godzin, dieta i styl życia na "chwilę" przed położeniem się do łóżka. Ogromne znaczenie ma właśnie samo łóżko, a dokładniej to, na czym bezpośrednio śpimy - materac. Na rynku jest ich zatrzęsienie, co przyprawia o ból głowy, dlatego w prosty, wręcz ściągawkowy sposób piszemy o materacach - rodzajach i ich właściwościach. 

Wybierając materac warto znać kilka faktów. Materace można podzielić na trzy rodzaje:

 1. według wkładu (bryły głównej):
  • kieszeniowe (typu pocket) lub multikieszeniowe (typu multipocket - dwukrotnie więcej kieszeni na metr kwadratowy),
  • piankowe - w całości zbudowane z pianki lub pianek różnego rodzaju,
 2. według zastosowanych pianek zewnętrznych (znajdujących się tuż pod pokrowcem):
  • termoaktywne (termoelastyczne) z pianką visco,
  • lateksowe,
  • wysokoelastyczne (HR),
  • zwykłe z pianką PU (poliuretanową).
 3. Według stopnia twardości:
  • H1 - miękkie
  • H2 - Średniej twardości
  • H3 - utwardzone dzięki zastosowaniu maty kokosowej lub sprężyn o grubszej średnicy drutu)

Oto szczegóły:

 • materace kieszeniowe (typu pocket) - najbardziej popularne ze względu na sprawdzone zastosowanie odpornych na odkształcenia sprężyn oraz niższą cenę w stosunku do materacy w całości piankowych. Każda sprężyna pracuje niezależnie w osobnej kieszonce, dzięki czemu materac ma właściwości elastyczne, a przy tym cechuje się dobrą cyrkulacją powietrza (przestrzeń w kieszeniach).
  • w naszym sklepie materace kieszeniowe są zbudowane z 272 sprężyn (kieszeni) na metr kwadratowy. Oferujemy także materace multikieszeniowe (multipocket), zbudowane z 508 kieszeni na metr kwadratowy. Materac multi są nieco twardsze, ale bardziej elastyczne (dopasowujące się do ciała) ze względu na dużą ilość kieszonek.
 • materace piankowe - w całości składają się z jednej lub kilku typów pianek (o piankach w dalszej części artykułu). Ze względu na zastosowanie dużej ilości pianek materace te mogą lepiej dopasowywać się do anatomii użytkownika, ale są cięższe i droższe. Poza tym dobrane pianki powinny być wysokiej jakości, w przeciwnym razie (przeciwnie do sprężyn) będą skłonne do odkształcania się po krótkim czasie użytkowania (według opinii konsumentów)..

Podsumowując: materace kieszeniowe (typu pocket) również wyposażone są w pianki, na których śpimy i które najbardziej odpowiadają za komfort naszego snu. Przejdźmy zatem do drugiego punktu: metarace według zastosowanych pianek.

 • Twarde (utwardzone) nie znaczy niewygodne

Jeśli szukamy materaca dla osoby o wadze powyżej 80 kg, z drobnymi problemami z kręgosłupem, warto sięgnąć po materac utwardzony. Takie właściwości zapewnia mata kokosowa. Osobom z większymi dolegliwościami kręgosłupa zalecamy do materaca z kokosem dodatkową piankę termoelastyczną (Visco).  

Więcej: Pianka Visco idealnie dopasowuje się do ciała pod wpływem absorbowanego ciepła, zmniejsza napięcia mięśni, ułatwia prawidłowe ukrwienie miejsc największego nacisku na materac podczas wypoczynku lub snu. (Pianka z pamięcią - daje uczucie „zapadania” a raczej dopasowywania się materaca do kształtu ciała).   

Przykładowe materace z pianką visco (termoaktywną, termoelastyczną)

[product id="1087, 1084"]

 • Lateks zawsze w modzie

Jeśli zależy nam na bezkompromisowej higienie, np. zamierzamy kupić materac dla osoby zmagającej się z alergiami, dla dziecka lub po prostu szukamy wysokiej jakości wygodnego materaca, warto sprawdzić materace z pianką lateksową. Lateks ma właściwości antybakteryjne, antyalergiczne, przeciwgrzybicze, a do tego reguluje mikroklimat.  

Więcej: Pianka lateksowa  jest jedną z najbardziej uznawanych warstw komfortu w materacach. Lateks jest produktem otrzymywanym na bazie lateksu syntetycznego połączonego z naturalnym mleczkiem z drzewa kauczukowego. Lateks posiada właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Charakteryzuje się wysoką trwałością i elastycznością punktową, doskonale dopasowuje się do kształtów ciała oraz gwarantuje wysoki komfort snu. Zapewnia poczucie miękkości i wygody. Wyjątkowe właściwości regulowania mikroklimatu i szybkiej wymiany powietrza wewnątrz lateksu zapewniają uczucie orzeźwiającego chłodu w lecie i miłego ciepła w zimie. 

Przykładowe materace z lateksem:

[product id="829, 412"] 

 • HR wygodna dla Ciebie, zdrowa dla kieszeni

Jeśli szukamy wygodnego, ale niedrogiego materaca, warto sprawdzić taki, który wyposażony jest w piankę wysokoelastyczną (HR). Pianka ma podobne właściwości do lateksu, choć jest bardziej przystępna cenowo. Zatem czym dokładniej jest pianka wysokoelastyczna (HR)?  

Odp: Pianka wysokoelastyczna zapewnia dobrą elastyczność punktową, aktywną wentylację oraz posiadają niewielką masę własną. Liczne kanaliki w otwartej strukturze pianki przyczyniają się do właściwego dopasowania do kształtu ciała i gwarantują komfort użytkowania. Pianka wysokoelastyczna w porównaniu z tradycyjną pianką tapicerską charakteryzuje się większą elastycznością, która znacznie podnosi komfort użytkowania oraz wpływa na wydłużenie jej żywotności. 

Przykładowe materace z pianką HR:

[product id="535, 988"]

 • Materac punktowy, czyli jaki?

Zarówno lateks, jak i pianka HR są wysokoelastyczne (punktowe). Co to oznacza?  

Odp: Kiedy postawisz na swoim materacu filiżankę z kawą i bez specjalnej ostrożności położysz się obok, kawa nie powinna się wylać. Ponieważ w poprawnie pracującym materacu jego powierzchnia ugina się tylko w miejscu, na które bezpośrednio wywierasz nacisk swoim ciałem. Materac, dopasowując się do Ciebie, ugnie się wyłącznie pod Tobą. A miejsce, w którym stoi filiżanka z kawą, pozostaje nieporuszone i nic się nie rozlewa.  

Wyróżniamy także trzy podstawowe twardości materacy (przedziały wagowe orientacyjne):

 • H1 - miękki (dla osób o wadze do 60 kg)
 • H2 - średni (dla osób o wadze 60 - 80 kg)
 • H3 - utwardzony (dla osób o wadze powyżej 80 kg) 

Oczywiście, nie znaczy to, że na materacu średniej twardości H2 nie będzie wygodnie dziecku lub na H3 osobie szczupłej. Materac o odpowiednim 'H' może mieć podwyższoną lub obniżoną twardość poprzez zastosowanie odpowiednich warstw dodatkowych jak np kokosu albo lateksu.

Ważne: Większość oferowanych materacy posiada wzbogacenia tylko jednostronnie (jak na przykładach niżej). Widzimy, że pianka HR i kokos znajdują się tylko po jednej stronie, po drugiej zaś pianka podstawowa. Zalecamy przed rozpoczęciem użytkowania rozpiąć fragment pokrowca, aby zorientować się, po której stronie są pożądane dodatki. Oczywiście, należy tak nałożyć materac na łóżko, aby były w górnej części, bo na nich śpimy!

Zastosowana na dnie materaca pianka poliuretanowa (tapicerska) jest podstawową pianką bez właściwości pro zdrowotnych. Stosowana tylko jednostronnie umożliwia obniżenie kosztów produktu, jako że najczęściej użytkujemy materac nie odwracając go co pewien czas. Jak najbardziej, oferujemy również materace z dobrymi wykończeniami po obu stronach. Wybór należy do Ciebie.

Przykładowe materace jednostronny z utwardzającą matą kokosową

[product id="824, 989"]

Na koniec słowo o pokrowcach

Do każdego materaca oferujemy kilka rodzajów tkanin wyścielających jego wnętrze. W naszym sklepie bez dopłat można zamówić materac z podstawowym pokrowcem Luna (100% poliester). Ale jeśli mamy chrapkę na coś "lepszego", to sięgamy po pokrowiec z wyciągiem z liści aloesu, srebrną nicią czy sporą domieszką prozdrowotnej bawełny. O czym mowa?

Pokrowcom poświęciliśmy więcej uwagi w naszym poradniku:

zobacz dostępne pokrowce

pokrowiec do materaca w sklepie z łóżkami metalowymi

 

 

 

 

MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ: +48730777125

łóżka metalowe Lak System Premium

Opinie Klientów na temat łóżek metalowych Lak System

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl